11. Manchester United - Leeds United

Rivalita mezi Spartou a Slavií je jen odvarem toho, co k sobě cítí fanoušci Manchesteru United a Leedsu. Nenávist mezi dvěma z nejslavnějších klubů anglické historie je stará víc než půlstoletí a dnes už nikdo pořádně neví, kde leží její základ.

Říká se ale, že jde o tradiční nepřátelství mezi hrabstvími Yorkshire a Lancashire, které má kořeny ve „Válce růží." Snad je také příčinou někdejší úspěch manchesterských obchodníků, kteří s bavlněným zbožím přivedli na mizinu obchod s vlněnými produkty, který odnepaměti patřil k Leedsu. A zdá se, že rivalita nijak neztrácí na síle.

Celky United dnes hrají v rozdílných soutěžích, proto na sebe narážejí jen v pohárových soutěžích, ale když se tak stane, je to pořádná divočina. Jako letos v září, kdy se poprvé od roku 2003 utkaly v rámci Carling Cupu na stadionu Elland Road v Leedsu. Nepřátelství obou táborů zašlo tak daleko, že jim nebylo cizí ani žertování na nejtragičtější témata.

Zatímco na hřišti jednoznačně zvítězil tým Alexe Fergusona 3:0, v ochozech stadionu to skončilo plichtou. Fanoušci se nešetřili - zpívaly se hanlivé písně na adresu protivníka a vytahovaly nejcitlivější a nejbolestivější okamžiky z historie obou klubů.

Část příznivců Leedsu se posmívala hostům písněmi o letecké tragédii, která se odehrála v roce 1958 na mnichovském letišti a kde zahynulo osm hráčů United. Zpěv písně doprovázeli máváním roztažených paží, čímž napodobovali letadlo.

Fanoušci Manchesteru jim nezůstávali nic dlužní a zpívali o Istanbulu a vraždách dvou příznivců Leedsu, které ubodali fandové Galatasaraye v roce 2000 před pohárovým utkáním. Několik z nich dokonce rozvinulo transparent s nápisem „Istanbul."

10. Corinthians - Palmeiras

Zápasy dvou slavných klubů ze Sao Paula patří mezi deset nejklasičtějších derby na planetě. Když proti sobě nastoupí Sport Club Corinthians Paulista a Sociedade Esportiva Palmeiras, v Brazílii se skoro zastaví život.

Derby už inspirovalo několik spisovatelů k napsání knih, o rivalitě klubů byly natočeny i filmy. Jedním z nich je verze Romea a Julie, kde kluby Palmeiras a Corinthians nahradily rody Monteků a Kapuletů.

9. Nacional - Peňarol

Uruguayské Classico obstarávají od konce 19. století souboje dvou týmů z hlavního města Montevidea - Nacionalu a Paňarolu. Oba kluby hrály velkou roli v rozvoji jihoamerického fotbalu a dodnes mají zasloužený respekt nejen v Americe, ale na celém světě.

Do historie vzájemných zápasů vešel souboj, který se hrál 14. dubna 1990. Rozhodčí v utkání udělil 22 červených karet (jedenáct na každé straně). Sudí vyloučil Nacionalu devět hráčů v poli a dva z lavičky, Zápas skončil v 85. minutě za stavu 0:0 kvůli tomu, že na hřišti bylo méně hráčů než povolují pravidla.

O deset let později se hřiště při derby proměnilo v boxerskou arénu. Devět hráčů po utkání strávilo měsíc ve vězení, spolu s nimi bručel v chládku i jeden trenér.

Dvakrát v historii se derby nehrálo kvůli obavám z násilností fanoušků v Uruguay. V roce 1960 měli fotbalisté azyl v argentinském La Plata, v roce 2005 hostila znepřátelené kluby španělská La Coruňa.

8. Fenerbahce - Galatasaray

V Turecku neexistuje větší a emotivnější zápas než souboj dvou istanbulských gigantů - Galatasaraye a Fenerbahce. Jejich soupeření má víc než stoletou tradici a dorostlo k absolutní nenávisti fanoušků obou rivalů.

Nepřátelství Fenerbahce a Galatasaraye je nejvíc viditelné během fotbalových zápasů, ale zasahuje také do jiných sportů jako jsou basketbal, volejbal, atletika nebo dokonce veslování. Podle získaných pohárů je úspěšnější Galatasaray, který jich posbíral o pár víc než odvěký soupeř. Navíc je jediným tureckým klubem, jenž vyhrál Pohár UEFA a následně i Superpohár. To bylo v roce 2000.

7. AC Milán - Inter

Derby della Madonnina nebo také Milánské derby se pokaždé odehrává na stejném stadionu (San Siro), o nějž se znepřátelené kluby dělí a hrají na něm své domácí zápasy. Jde o jedno z nejsledovanějších derby fotbalového světa. Je to natolik prestižní zápas, že ho mohou řídit jen někteří vyvolení rozhodčí.

6. Liverpool - Manchester United

Ještě větší nepřátelství než k Leedsu cítí fanoušci Manchesteru United k Liverpoolu. Je to jedno z největších fotbalových soupeření ve fotbalové historii a vzájemné zápasy jsou někdy označovány jako North West Derby, jelikož oba kluby pocházejí ze severozápadní Anglie.

Zároveň jsou Manchester s Liverpoolem vůbec nejúspěšnějšími ostrovními týmy - žádný jiný klub nevyhrál tolik trofejí. To už je dost pádných důvodů k vzájemné rivalitě…

5. Juventus Turín - Inter Milán

Derby d´Italia - tímto názvem označil soupeření Juventusu a Interu Milán v roce 1967 slavný sportovní novinář Gianni Brera. Italské derby hrají dva nejúspěšnější kluby z Apeninského poloostrova a jsou to pokaždé jedny z neočekávanějších duelů sezony mezi soupeři, kteří nejsou ze stejného města.

4. Boca Juniors - River Plate

Superclásico - tak se v Argentině označují zápasy, v nichž na sebe narazí Boca Juniors z Buenos Aires a River Plate. Jde o dva nejoblíbenější kluby v zemi, které mají neuvěřitelnou základnu fanoušků. Bocu Juniors podporuje 40 procent Argentinců, River Plate fandí 33 procent obyvatel země.

Dalo by se říci, že Argentina je rozdělená nejen na chudé a bohaté, ale také na příznivce těchto dvou fotbalových gigantů. V hledišti při vzájemných zápasech to podle toho vypadá - 90 minut zní chorály, létají rachejtle a ohňostroje, vlají vlajky. Někdy to skončí pořádnou rvačkou.

Utkání je obrovským lákadlem pro turisty a jako jedno z nejprestižnějších derby zajímá celý fotbalový svět. V dubnu roku 2004 uvedl anglický deník The Observer návštěvu tohoto zápasu jako jednu z padesáti sportovních věcí, které by měl člověk zažít, než zemře.

3. Celtic - Rangers

Bezesporu jedno z nejsledovanějších derby na planetě se hraje ve skotském Glasgowě. Je to víc než fotbalové utkání. Je to také souboj náboženství i politických a sociálních názorů. Rangers jsou považovaní za protestantský klub s unionistickými a ke Koruně loajálními příznivci, zatímco Celtic je klub katolický, podporovaný nacionalisty a republikány.

První derby se hrálo už v roce 1888, takže souboje Rangers a Celticu patří mezi nejstarší na světě. Dnes už se oba soupeři blíží ke čtyřem stovkám vzájemných zápasů. A pokaždé to je utkání, při němž to vře nejen na stadionu, kde vládne fantastická, až mystická atmosféra, ale v celém městě. Pro miliony fanoušků na světě jsou to jedny z nejočekávanějších zápasů sezony.

Rivalita mezi kluby je tak velká, že pouhých pět hráčů v předlouhé historii obléklo ve své kariéře dresy Celticu i Rangers. V roce 1980 vtrhlo na hřiště asi devět tisíc fanoušků a pořádně se servali. Dodnes je to největší rvačka ve fotbalových dějinách.

Vzájemná nenávist příznivců stále přetrvává a možná, že dokonce roste. Podle novináře Franklina Foera zemřelo v letech 1996 - 2003 prokazatelně osm lidí v důsledku fotbalové rivality. Žurnalista také doložil další tisíce útoků, které mají souvislost s nepřátelstvím Celticu a Rangers.

2. Lazio - AS Řím

Derby della Capitale neboli Městské derby - to je prestižní duel klubů z hlavního města Itálie. Vzájemné zápasy jsou každoročně považovány za nejdivočejší utkání sezony. Provázejí ho emoce v hledišti i mimo stadion, davové násilí a občas také rasistické transparenty v hledišti.

Do historie se zapsal zápas z roku 1979, kdy fanouška Lazia Vincenzo Paparelliho trefila do oka vystřelená světlice příznivcem soupeře z protějšího konce stadionu a zabila ho. V roce 2004 za stavu 0:0 utekli hráči do šaten, když vypukly nepokoje v hledišti a prezident italské fotbalové ligy Adriano Galliani nařídil rozhodčímu Robertu Rosettimu, aby zápas ukončil. Pak vzplanuly v ochozech ohně a bitva chuligánů pokračovala i na ulicích, kde se bili nejen mezi sebou, ale i s policií. Výsledkem bylo třináct zatčených a přes 170 zraněných strážců pořádku.

1. Real Madrid - Barcelona

Soupeření dvou španělských velkoklubů je obecně považováno za největší ve fotbalovém světě a je podobné rivalitě Celticu a Rangers. Od počátku své existence reprezentovaly své regiony - Katalánsko a Kastilii.

V roce 1950 napětí mezi kluby a fanoušky kulminovalo, protože oba bojovaly o získání legendárního Alfredo di Stefana, který nakonec podepsal smlouvu s Realem a stal se klíčem k následujícím úspěchům královského klubu. Dnes se rivalita personifikovala do osobností Lionela Messiho a Cristiano Ronalda - pravděpodobně dvou aktuálně nejlepších hráčů světa.

Real vyhrál víc ligových titulů, Barca zase posbírala víc domácích i evropských pohárů. Rivalitu odjakživa posilovali i hráči-přeběhlíci, kteří kopali za oba kluby. Patřili mezi ně například Němec Bernd Schuster, Dán Michael Laudrup a Portugalec Luis Figo, kteří přešli z Barcelony do Realu nebo Luis Enrique, který to udělal obráceně.

Podle statistik uveřejněných na webu Famecount.com je nejpopulárnějším sportovním klubem planety Real Madrid. Sportovcem, který má nejvíc příznivců na světě, je Cristiano Ronaldo.

Nejoblíbenějším klubem La Primera se však stala s 18% hlasů Barcelona. Real Madrid jich má o procento méně. Hvězdný tým Pep Boys získal nejvíc hlasů i jako druhý nejoblíbenější klub - 21%. Real se musel spokojit s pouhými 16%.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one