Pražské derby (či Derby pražských "S") je název pro fotbalové utkání mezi kluby AC Sparta Praha a SK Slavia Praha, které jsou historicky nejúspěšnějšími českými celky a velkými rivaly. Jak v minulosti, tak v současné době je Pražské derby nejatraktivnějším duelem Gambrinus ligy. V histrorii samostatné české soutěže byl tento zápas až na pár výjimek jedním ze zápasů, které rozhodovaly o vítězi Gambrinus ligy.[zdroj?] Do dnešního dne bylo těchto zápasů sehráno více než 250. Název "pražské derby" se může vztahovat i k jiným sportům, například k lednímu hokeji, kde oba kluby taktéž působí na vrcholné úrovni. Utkání Sparty a Slavie s dalšími pražskými kluby (nebo i utkání dalších pražských klubů mezi sebou) se většinou označuje jako "malé pražské derby".

Historie

První vzájemný zápas sehrály celky v březnu 1896 na Císařské louce s výsledkem 0:0. Sparta sice vstřelila gól, ale rozhodčí Rössler-Ořovský ho dodatečně odvolal, ve snaze předejít vzájemné nevraživosti, podnítil nicméně velkou rivalitu.

Největšího vítězství nad Spartou dosáhla Slavia v roce 1907 (9:1), nejvyšší výhra Sparty (8:1) se udála v roce 1952. Celková bilance je příznivější pro Spartu.

Team colours
Kit body slavia.png
Team colours
Team colours
Kit shorts slavia.png
Team colours
Team colours
SK Slavia Praha
Praha CoA CZ small.svg
Team colours
Kit body blackshoulders.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
AC Sparta Praha
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one