Jedno z nejslavnější fotbalových derby na světě. Toto derby má přezdívku "The Old Firm" a hrálo se prvně 28.května 1888. Teorie, proč se toto derby nazývá právě "The Old Firm" jsou dvě. První je, že místní noviny v roce 1888 psaly, že hráči obou týmů vyběhli na trávník, jako by byli staří přátelé z podniku (old firm friends). Jiná teorie tvrdí, že přezdívka přišla až ve 20. století, a souvisí s tím, že na sebe narazily dvě známé a zavedené firmy - tedy Celtic Glasgow a Rangers (zajímavostí je, že Rangers nemají ve svém oficiálním názvu klubu slovo "Glasgow", i když se velmi často jako "Glasgow Rangers" v médiích označují).

Toto derby je velmi nenávistné, protože zde hraje velkou roli náboženství a politika. Fans Celticu jsou náboženstvím katolíci a politicky irští republikáni, podporující odtržení Severního Irska od Británie. Fanoušci Glasgow jsou protestanti a politicky loyalisté, přiznivci monarchie a podporovatelé připojení (tj. unionisté) severovýchodní části irského ostrova k Británii. (Díky tomu mají také fans Glasgow Rangers výborné vztahy s chuligány z Chelsea Headhunters).
Největší fanoušci Celticu jsou Irové žijící ve Skotsku, kteří přišli do Glasgow v 19. století. Dodnes se tito Irové hlásí ke svému národu, zvykům atd. a z Irska tehdy odešli kvůli velkému hladomoru (o hladomoru v souvislosti s Celticem zpívají fans Rangers píseň, která je zakázaná a přistižení fans jsou za ni trestáni; píseň byla označená jako rasistická místní aktivistickou skupinou Ukažme rasismu červenou kartu). Stovky až tisíce fanoušků Celticu jsou obyvatelé ze Severního Irska, kteří na toto derby dojíždí (ostatně dle průzkumu z roku 2003 se zjistilo, že se k Celticu hlásí přes 9 miliónů lidí, z toho milion byl v severní Americe). Irové, kteří přišli do Skotska a zde se i usadili nezaložili pouze fotbalový klub Celtic Glasgow. Další kluby, které hrají skotskou ligu a stojí za jejich založením irská menšina jsou Hibernian FC a Dundee United FC.

Na stadionu při derby bývá vidět na vlajkách na straně Celticu irská trikolóra, zatímco na straně Glasgow vlají klasické vlajky Spojeného Království, nebo Ulsteská vlajka, na které dominuje červená ruka. Fanoušci Celticu v minulosti vyvěšovali či zpívali písně na podporu IRA (Irské republikánské armády), která je médii označována jako teroristická, fanoušci Rangers zase takto podporovali polovojenskou UVF (Ulster Volunteer Force, tj. Ulsterské dobrovolníky). Naposledy takové skandování fans Celticu proběhlo 3.11.2011 při utkání Evropské Ligy, kdy hráli proti Rennes a vedlo k vyšetřování a pokutě od UEFA. Ve skotské lize opět v listopadu 2011 fans Celticu skandovali podporu IRA v utkání s Hibernian FC.
Fans Celticu jsou stíhání také kvůli přezdívce, kterou dali fanouškům Rangers - "Hunové" a kterou různě zpívají či prezentují například na tričkách. Název "Hunové" je podle protestantské Hanoverské dynastie, která pochází z německého Hanoveru a v 18. století dosedla na Anglický trůn.
Fans Celticu jsou zase přezdíváni jako ''The Tims'' podle Tima Malloye, který na počátku 20. století vedl katolický gang na území Glasgow.
Říká se, že fans Celticu mají nejvíce fans po celém světě. Né co do počtu, ale co do roztroušenosti. Pramení to z toho, že Angličané dříve zavírali Iry a Skoty a posílali je do vězení v Severní Americe a Austrálii.
Fans Celticu mají také dobré vztahy s fans Barcelony, kteří zase podporují samostatnost Katalánska.

Toto derby má obrovskou sledovanost na Britských Ostrovech, jak v televizi, tak na stadionu. V roce 1969 bylo na stadionu na finále poháru 132 840 diváků.
V roce 1980 opět na finále skotského poháru se na hřišti popralo přes 9000 fanoušků obou klubů. Zraněno bylo tehdy několik desítek lidí včetně policajtů, zdemolován byl i stadion.
Kvůli derby i umírají fanoušci. Jen mezi roky 1996-2003 bylo v souvislosti se zápasem zabito nejméně 8 fans. Ostatně když spolu tyto kluby hrají, bývá o takovém víkendu dle statistiky průměrně ošetřeno v nemocnicích 9x více pacientů, než v jiné víkendy.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one