Slavná derby

5841071.jpg

Fotbalisté a fanoušci se navzájem hecují, ti druzí občas i perou. Hodně práce mají policisté i hasiči. Ano, stále je řeč o sportu a konkrétně derby zápasech, které jsou mnohem sledovanější a vyhrocenější než ostatní duely. A platí to všude bez rozdílu, ať už se hraje v Aténách, Buenos Aires či Praze, kde se dnes večer utkají v rámci devátého kola Gambrinus ligy slávisté a sparťani.

Derby je tím nejdůležitějším zápasem pro každý klub, vyhrát v něm znamená mít nad svým rivalem nějakou dobu navrch. To platí pro fanoušky a zrovna tak i fotbalisty, ať už jsou odkudkoli. Tento princip funguje úplně stejně v Záhoří i v Liverpoolu, připomíná bývalý hráč tamního FC Vladimír Šmicer. 

„Má to význam, pro hráče je příjemnější derby vyhrát, známých to najednou sleduje daleko víc. Když soupeře porazíte, můžete jít do města v klidu, ale když prohrajete, posloucháte takové řečičky, a pak o tom v hlavě přemýšlíte. Když jsme s Liverpoolem prohráli derby s Evertonem, nerad jsem pak měsíc chodil do města," říká Vladimír Šmicer, i když jiné už to je s atmosférou derby. 


Jsou ale i tací, kteří kvůli pořádnému zážitku nejezdí na sever nebo západ, ale na jih, či jihovýchod, na souboje Cervene Zvezdy a Partizanu do Bělehradu, Panatinaikosu a Olympiakosu do Atén nebo ještě dál, do tureckého Istanbulu. Když hrál za Liverpool, nikdy nešel sám, jak se zpívá v klubové hymně, což jinými slovy znamenalo, že se kolem něj ozývalo na 40 000 fanoušků. V Anglii, Skotsku, Německu, Španělsku, tam všude na tom jsou fotbalisté podobně a vybrat ten nejlepší zápas mezi dvěma odvěkými rivaly snad ani objektivně nejde. Pro někoho to může být duel Schalke - Dortmund, pro jiného to bývala utkání Celticu a Rangers. 

„Tak jsou už od rána kolem stadionu stovky a tisíce lidí - a to, co jsem tam viděl zhruba čtyři hodiny před zápasem, bylo neskutečné. Světlice, davy lidí, chorály, byli jsme pak přímo v kotli Galatasaraye a bylo to výborné. Klasické chorály spojené s moderní hudbou jedou hodně ve fanshopech před stadionem a ve městě," vyprávěl Radiožurnálu obdivovatel slavných derby zápasů Marek Končický, který ale úplně nejvýš řadil souboj mezi Bocou a Riverem na stadionuLa Bombonerav Buenos Aires. 

„Nenávist mezi těmi dvěma kluby v Argentině je neskutečná. Když jedou fanoušci Riveru před zápasem na stadion, jsou striktně oddělení a pod policejní kontrolou s obrněnými vozy." 

Bitky mezi dvěma tábory 

To, že policisté důsledně odděluji oba tábory, můžeme vidět běžně i v západní nebo střední Evropě. Když například přijede do německých Drážďan saský rival z Lipska či Chotěbuzi, odklánějí policisté dopravu a vytvoří fanouškům hostujícího týmu hlídanou cestu od vlakového nádraží až ke stadionu. Takže je prakticky nemožné, aby na sebe oba znepřátelené tábory narazily. 

Pak se ale často stává, že si radikální jádra klubů domlouvají mezi sebou rvačky na volném prostranství, kde je nikdo nemůže rušit, nebo se do sebe vyznavači různých barev pustí náhodně, jako třeba nedávno slávisté a sparťané ve stanici metra. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one