Osobní informace
Celé jméno Marc Vivien-Foé
Datum narození 1. květen 1975
Místo narození Nkolo, Kamerun
Výška 188 cm
Klubové informace
Současný klub  
Číslo 23
Pozice záložník
Profesionální kluby
Roky Klub Záp (góly)
1991-1994
1994-1998
1998-2000
2000-2002
2002-2003
Canon Yaoundé
RC Lens
West Ham United
Olympique Lyonnais
Manchester City FC
? (?)
85 (11)
38 (1)
43 (3)
35 (9)

Marc Vivien-Foé (1. květen 1975, Nkolo, Kamerun - 26. červen 2003, Lyon, Francie) byl kamerunský fotbalista, který nastupoval především v záložních řadách fotbalového týmu.

 

Kariéra

Foé začal svou fotbalovou kariéru v kamerunském týmu Canon Yaoundé. Zúčastnil se i Mistrovství světa ve fotbale v roce 1994, což neuniklo pozornosti vedení týmu RC Lens, kterého si ho k sobě přetáhlo a Foé zde byl dlouhou dobu oporou týmu. Měl se stát poté jedním z největších přestupů roku 1998, kdy o něj měl zájem Manchester United FC, ale těsně před přestupem si zlomil nohu. Díky tomuto zranění zmeškal i fotbalové mistrovství v témže roce. Do Anglie se ale přece jen podíval, a to do týmu West Ham United. Zde setrval dvě sezony a poté se stěhoval zpět do Francie, do Olympique Lyonnais. Po dvou sezonách byl uvolněn na hostování do týmu Manchester City FC, kde zůstal až do svě smrti.

 

Smrt

26. červen 2003 se stal pro Marca osudným. Zkolaboval během utkání Konfederačního poháru FIFA při zápase s týmem Kolumbie v 71. minutě zápasu. Oživovací manévry byly marné, nepovedlo se ho zachránit. Foé zemřel na následky srdečního selhání. Lékařské testy poté potvrdily, že v těle nebyly nalezeny žádné drogy.

 

Vyznamenání, uznání, památníky

Jeho smrt vzbudila na veřejnosti velký zármutek, šok a zároveň snahu o zachování jeho památky. Během semifinále turnaje, při kterém Foé zemřel, reprezentanti Francie vztyčili ukazováčky směrem k nebi poté, co Thierry Henry vstřelil branku na znamení věnování střeleckého úspěchu Foému. Spousta předních funkcionářů navrhovala, aby byl Konfederační pohár FIFA přejmenován na Pohár Marca Viviena-Foé. Padl i návrh, že stadion, na kterém zemřel (Stade de Gerland), má být pojmenován po něm. Bývalý manažer Manchaster City FC Kevin Keegan uvedl ve známost, že číslo dresu, ve kterém Foé hrál (23) bude navždy vyřazeno z kádru. Foému je také věnována plaketa na zdi v pamětních zahradách týmu Manchaster City. Po pohřbu v Kamerunu byl prezidentem tohoto státu vyznamenán za zásluhy při reprezentování své země. Jeho první evropský klub, RC Lens, po něm pojmenoval ulici v blízkosti svého stadionu.

 

Reprezentace

Foé za kamerunskou reprezentaci odehrál 64 zápasů, v nichž vstřelil 8 branek.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one