Mistrovství Evropy ve fotbale 2004, Portugalsko

(Průběh turnaje až po záznam finálového duelu)

Mistrovství Evropy ve fotbale 2004, zkráceně též EURO 2004, pořádané asociací UEFA v Portugalsku, byla soutěž národních fotbalových týmů Evropy, které se na ni probojovaly z kvalifikace. Závěrečného turnaje se v období od 12. června 2004 do 4. července téhož roku zúčastnilo 16 týmů. Portugalsko, jako pořadatel bylo vybráno v říjnu roku 1999, před Španělskem a společným pořadatelstvím Rakouska a Maďarska. Představitelé UEFA ohodnotili toto mistrovství jako „dosud nejlepší".

Turnaj navštívilo 1 150 802 diváků, nejvíce pak finálový zápas Portugalsko - Řecko 0-1 4. července (62 865), nejméně zas 22. června zápas Itálie - Bulharsko 2-1 (16 002)


Kvalifikace

Kvalifikace hrané v letech 2002 a 2003 se zúčastnilo 50 reprezentací, které byly rozlosovány do 10 skupin po pěti týmech. Ve skupinách se utkal každý s každým doma a venku. Vítězové skupin postoupili přímo na závěrečný turnaj. Celky na druhých místech hrály baráž o zbylých 5 místenek na závěrečném turnaji. Pořadatelská země - Portugalsko měla účast na závěrečném turnaji jistou.

Průběh

V průběhu turnaje se zrodilo několik překvapení. O první se postaraly týmy Španělska, Itálie a Německa, jež jako tipovaní favorité nedokázaly postoupit ze základních skupin a skončily shodně na nepostupových třetích místech. Největším překvapením byl ovšem tým Řecka, vedený německým trenérem Otto Rehhagelem, který jakožto outsider dokázal nejen postoupit ze skupiny, ale uspěl i ve vyřazovacích bojích, kde vyřadil do té doby úřadující mistry Francouze, favorizované Čechy a ve finálovém zápase dokázal porazit silný domácí tým. V celé historii Eura se stalo vůbec poprvé, že první i poslední zápas soutěže hrála stejná mužstva a v obou navíc pokaždé vyhráli hosté (v tomto případě Řecko 2-1 a finále 1-0).

Zahajovací ceremoniál

Čeští fanoušci

Češi na turnaji

Český národní tým, pod vedením Karla Brücknera, postoupil z kvalifikace na Mistrovství Evropy ve fotbale 2004 ze skupiny 3 z prvního místa před Nizozemskem. S ním se opět sešel ve finálovém turnaji ve skupině D, spolu s Lotyšskem a Německem. Tato skupina byla jedna z nejtěžších. Nizozemsko mělo být podle médií i fanoušků diskutujících na serveru BBC nejvážnějším adeptem na první místo ve skupině. Německo, přes kolísavé výkony v celkem lehké kvalifikační skupině 5, mělo dle některých odborníků sehrát postupový boj s Českem. Podle některých byla právě skupina D skupinou smrti. Jiní, jako John Motson psali: „Nepřekvapilo by mě, kdyby Česko postopilo na úkor někoho z dvojice Nizozemsko, Německo, neboť si myslím, že Češi jsou velmi podceňováni."

Český tým zahájil v Aveiru s Lotyšskem. Ač měl značnou herní převahu, inkasoval těsně před půlí. Týmu se podařilo zápas otočit a vyhrát 2:1. Druhý zápas s Nizozemskem Češi opět nezačali dobře a brzy prohrávali 0:2. Do přestávky stačili snížit a v druhé půli dokonali obrat na 3:2. Zápas byl považován za nejlepší na turnaji . Tímto výsledkem získali jistý postup ze skupiny a do posledního skupinového zápasu s Německem, kterému šlo o vše, nastoupila pozměněná sestava a v psychické pohodě dokázala porazit i tento výběr 2:1. Čtvrtfinálový zápas s Dánskem (3:0) byl jednoznačnou záležitostí, což se očekávalo i od semifinálového zápasu s Řeckem. Ovšem česká hra narazila na řeckou obranu a bezbrankové dění mělo za následek prodloužení, kdy Řekové za pomoci stříbrného gólu postoupili.

Hráči českého týmu: Petr Čech, Zdeněk Grygera, Pavel Mareš, Tomáš Galásek, René Bolf, Marek Jankulovski, Vladimír Šmicer, Karel Poborský, Jan Koller, Tomáš Rosický, Pavel Nedvěd, Vratislav Lokvenc, Martin Jiránek, Štěpán Vachoušek, Milan Baroš, Jaromír Blažek, Tomáš Hübschman, Marek Heinz, Roman Týce, Jaroslav Plašil, Tomáš Ujfaluši, David Rozehnal, Antonín Kinský

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one