Fotbalový rozhodčí

Termín rozhodčí se poprvé objevil ve fotbale. Původně řešili spory na hřišti kapitáni obou týmů společnou konzultací, ale později vznikla potřeba přítomnosti nezávislého pozorovatele. A tak se na zápasech poprvé objevil rozhodčí. Pak přibyl ještě další, který měl pomáhat hlavnímu při řešení sporů, od roku 1891 nazývaný čárový.

Ve fotbale rozhoduje zápas hlavní rozhodčí, který posuzuje fauly a góly, a dva pomezní rozhodčí neboli asistenti, jejichž úkolem je zejména signalizovat postavení mimo hru (ofsajd). Přítomný je ještě čtvrtý rozhodčí, který ohlašuje střídání hráčů a kontroluje jejich výstroj. Kvůli kontrole rozhodčích byl určen delegát posuzující nestrannost jejich rozhodování.

Všichni rozhodčí kromě delegáta mají většinou dresy žluto-černé barvy, aby byli lépe odlišeni od hráčů, trenýrky, špunty a kopačky. K výbavě hlavního rozhodčího patří také píšťalka, žlutá a červená karta, pero se zápisníkem na poznámky a mince na úvodní losování polovin pro jednotlivá mužstva. Pomezní rozhodčí mají žluto-oranžové signalizační vlajky a čtvrtý rozhodčí drží ruční světelnou tabuli

 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one