Millennium Stadium (velšsky Stadiwm y Mileniwm) v Cardiffu je velšský národní stadion. Stadion je využíván jak k utkáním v rugby, tak i k utkáním ve fotbale. Stadion je ve vlastnictví společnosti Millennium Stadium plc, která je dceřinou společností Velšské ragbyové unie.

 

Historie

Stadion byl postaven v roce 1999 na břehu řeky Taff na místě starého národního stadiónu. Byl postaven pro účely Světového poháru v rugby v roce 1999, jehož byl Wales hlavním hostitelem. Odehrálo se zde mnoho utkání, včetně finálového zápasu.

Výstavba stadionu stála Velšskou ragbyovou unii 126 miliónů liber.

Millenium Stadium byl otevřen 26. července 1999, kdy se zde v přátelském ragbyovém utkání utkala mužstva Walesu a Jihoafrické republiky. Wales zvítězil 29:19.

 

 

Využití

V letech 2001-2006 hostil stadion anglické turnaje, neboť anglický národní stadion ve Wembley byl v této době v rekonstrukci. Poté byl Millennium Stadium nabidnut do užívání místnímu klubu Cardiff City FC, nicméně tento klub je rozhodnut postavit si vlastní stadion. V září 2005 hostil stadión první uzavřenou etapu World Rally Championship, při příležitosti konání Wales Rally World Championship.

Millennium Stadium byl dějištěm několika utkání Světového poháru v rugby v roce 2007. Je rovněž naplánováno, že během olympijských her v roce 2012 se zde odehraje osm utkání fotbalového turnaje.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one