(Vznik soutěže)

Primera División (v překladu První liga), obecně známá také jako La Liga (nebo podle sponzora jako Liga BBVA) je nejvyšší španělská fotbalová soutěž. Je pořádána pod hlavičkou Liga Nacional de Fútbol Profesional (LFP) stejně jako druhá nejvyšší soutěž Segunda División. Její vítěz získává titul Mistr Španělska. Nižší soutěží je již zmiňovaná Segunda División. Níže pak stojí různé regionální, většinou amatérské soutěže.

Soutěž je tvořena 20 týmy, z nichž tři nejhorší z každého ročníku sestupují do Segunda División. Naopak tři týmy z nižší soutěže postupují do Primera División. V rámci Evropských poháru, které jsou nasazovány dle aktuálního koeficientu, postupovaly v roce 2011 tři týmy přímo a jeden do 4. předkola Ligy mistrů. Dva týmy postupovaly do 4. předkola Evropské ligy a jeden přímo do hlavní soutěže. Vítěz postupuje do boje o superpohár Supercopa de España.

Historie soutěže

Soutěž se hraje od roku 1929 mimo tři ročníky (1936 - 1939) nepřetržitě dodnes. Včetně sezony 2010/11 tak bylo odehráno celkem 80 sezon. V soutěži startovalo celkem 59 týmů, ale pouze devět jich dokázalo vyhrát královskou trofej pro vítěze soutěže. Nejvíce trofejí má ve sbírce Real Madrid s počtem 31 tiulů, v 21. století se mu pak zdatně přibližuje FC Barcelona s momentálním skóre 21 titulů. Pouze tři týmy pak odehrály všech osmdesát ročníků této soutěže. Kromě již zmiňovaných klubů Real Madrid a FC Barcelona to byl baskitský klub Athletic Bilbao. Dnes je vedená Primera División jako nejlepší soutěž světa podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků a v žebříčku UEFA se momentálně nachází na druhém místě za Anglickou Premier league.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one