(Vznik soutěže)

Barclays Premier League (v překladu první liga Barclays) je nejvyšší anglická fotbalová soutěž. Pořádána je Anglickou fotbalovou asociací (FA), podobně jako všechny soutěže registrovaných hráčů na území Anglie včetně druhé nejvyšší soutěže NPower Football League Championship.

Soutěž je tvořena celkem 20 týmy, z nichž první tři týmy postupují přímo do Ligy mistrů. Čtvrtý tým pak postupuje do 4. předkola (play-off) této soutěže. Pátý tým postupuje do Evropské ligy. Naopak tři nejhorší týmy soutěže sestupují do NPower Football League Championship, druhé nejvyšší soutěže. Vítěz soutěže má také právo startovat v Anglickém Superpoháru zvaném Community Shield, kde ho vyzve vítěz FA Cupu. Hlavním sponzorem soutěže (podle kterého se jmenuje) je britská bankovní společnost Barclays Bank.

Formát soutěže

Soutěž se sestavuje se z dvaceti klubů, které hrají dvakrát každý s každým, tedy celkem 38 zápasových kol. Sezona se hraje vždy od srpna do května bez zimní přestávky (což je zvykem v zemích s horšími klimatickými podmínkami včetně Gambrinus ligy). Celkem tak obsahuje 380 zápasů. Tři nejhorší týmy sestupují do NPower Football League Championship. Zápasy se hrají v sobotu a v neděli, výjimečně se koná pondělní dohrávka.

Historie

Dne 20. února 1992 byl ustanoven nový formát soutěže, ve kterém se hraje i dnes. Stala se následovníkem původní Football League First Division, která byla založena již roku 1888, což ji dělá nejstarší soutěží světa. Nejúspěšnějšími kluby jsou Manchester United FC s 19 tituly a Liverpool FC s 18 tituly (od roku 1888). Aktuálně se Premier League nachází na samém vrcholu žebříčku koeficientů UEFA před Španělskem a Německem.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one