(Historie soutěže)

1. česká fotbalová liga je fotbalová soutěž pořádaná na území České republiky. Jde o nejvyšší soutěž v systému fotbalových soutěží v Česku. Pořádá ji Fotbalová asociace České republiky, podobně jako všechny soutěže registrovaných profesionálních i neprofesionálních hráčů v Česku.Tato soutěž existuje od léta roku 1993, kdy byla rozdělena Fotbalová liga Československa na českou a slovenskou ligu. Od sezony 1997/98 pak podle hlavního sponzora nese název 1. Gambrinus liga

Soutěž je zimní přestávkou rozdělena na dvě hrací období. První hrací období probíhá ve druhé polovině kalendářního roku. Je nazýváno „Podzimní část", začíná ve druhé polovině července a končí na přelomu listopadu a prosince. Druhá část sezony trvá od konce února do druhé poloviny května (s možností až třítýdenní variability). Tato část, kdy se rozhoduje o konečné podobě tabulky, nese název „Jarní".

Každého ročníku se účastní 16 týmů (počínaje prvním ročníkem 1993/94). Hraje se systémem „každý s každým" dvoukolově, čili každý z týmů odehraje během jedné sezony 30 zápasů (15 na domácím hřišti a 15 na soupeřově) během třiceti kol, dohromady obsahujících 240 zápasů. Za vítězství se udělují tři body, za remízu jeden. Tým s nejvíce body na konci sezony získává Mistrovský titul. Předposlední a poslední tým ročníku sestupují do druhé ligy a jsou nahrazeny vítězem a druhým týmem této soutěže.

 

 

 

 
 
 

Vznik samostatné České ligy

Posledním ročníkem společné Československé ligy byla sezona 1992/93, ve které získala svůj 24. titul AC Sparta Praha. Liga si právě odbývala zimní přestávku když došlo k rozdělení Československa. Rozdělení Československa k 1.1.1993 vedlo rozpadu a rozdělení vrcholných fotbalových orgánů. Československá fotbalová asociace (ČFA) byla rozdělena na dva orgány. V České republice vznikl Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS), jehož prvním předsedou byl jmenován dosavadní předseda České větve ČAF František Chvalovský. Na Slovensku vznikl Slovenský fútbalový zvaz (SFZ). Jediným problémem, které rozdělení neslo, byla probíhající kvalifikace na MS 1994 v USA, kterou započala společná Československá fotbalová reprezentace. Řešení se obešlo dohodou svazů a kvalifikaci dohrál společný tým pod názvem Reprezentace Čech a Slovenska (RCS). Po neúspěšném tažení tohoto týmu vyřazovacími boji skončila dlouhá historie československé kopané, poznamenaná řadou častých klubových i mezinárodních úspěchů na zeleném trávníku doma i v zahraničí.

Ročník 1992/93 byl tedy dohrán ještě ve společné soutěži a v tom následujícím již měla vstoupit v platnost nová struktura fotbalových soutěží. Toto se samozřejmě dotklo i 1. ligy. Z posledního ročníku československé ligy postoupilo do prvního ročníku české ligy celkem 9 týmů. Byli to AC Sparta Praha, SK Slavia Praha, SK Sigma Olomouc MŽ, FC Baník Ostrava, FC Boby Brno, SKP Spartak Hr. Králové, FC Vítkovice, SK České Budějovice JČE a FC Dukla Praha. Těchto devět klubů doplnilo 6 nejlepších z posledního ročníku Českomoravské fotbalové ligy (ČMFL) - SKP Union Cheb, FC Viktoria Plzeň, FK Viktoria Žižkov, FC Slovan Liberec, FC Petra Drnovice a FC Svit Zlín. O poslední pozici byla sehrána baráž mezi posledním týmem 1. ligy a sedmým týmem ČMFL, kterou ovládli FC Bohemians Praha. Těchto šestnáct týmů tedy mohlo nastoupit v ročníku 1993/94. Druhá liga měla stejný počet účastníků jako liga první. Založeny byly nově Česká fotbalová liga (18 účastníků) a Moravskoslezská fotbalová liga se 16 účastníky.

Mistrovské souboje

1993 - 2001

Svou formu do samostatné české soutěže si z fotbalové ligy Československa přenesla AC Sparta Praha, která zvítězila v 8 z jejích posledních devíti ročníků. V prvním ročníku české ligy si po náskoku šesti bodů v konečné tabulce mohla připsat už 25. titul v historii. Před následující sezonou se měnila pravidla bodových zisků, kdy vítěz zápasu získal tři body (místo dosavadních dvou). Ostatní bodové ohodnocení (jeden bod za remízu a žádný bod za prohru) zůstalo v platnosti i nadále. Sezónu 1994/95 nezačal obhájce trofeje nejlépe a již po dvou kolech měnil kouče. Na lavičku se na několik zápasů dostal i hrající kouč Jozef Chovanec. V jarní části však Sparta zlepšila svoji hru i bodové zisky a titul obhájila.

Sezona 1995/96 byla pro český fotbal nejúspěšnější od rozpadu Československa. České kluby v evropských pohárech posbírali do žebříčku koeficientu v průměru 10,333 bodu na mužstvo (ten rok 3. nejvyšší v Evropě), což vyvrcholilo o několik let později posunem na 8. místo žebříčku UEFA. Díky tomu pak postupoval český mistr přímo do Ligy mistrů. SK Slavia Praha se v sezóně 1995/96 dostala až do semifinále Poháru UEFA, kde vypadla s francouzským Girondins Bordeaux. Pro Slavii znamenala sezona také zisk titulu po 48 letech. Na reprezentačním poli zazářil český tým na Mistrovství Evropy v Anglii ziskem stříbrných medailí.

Následné období - zahrnující celkem 5 sezon - se stalo obdobím dominance AC Sparty Praha. Ta získala podruhé v historii pět mistrovských titulů v řadě (poprvé to bylo v letech 1987-1991). Ligová prvenství získávala s pohodlným náskokem, který se nedostal pod čtyři body (v 1996/97) a vygradoval náskokem šestnácti bodů v řadě páté sezoně této série. Herní náskok Sparty se projevil i na čele tabulky střelců, kde si tři prvenství v řadě připsal Horst Siegl, kterého vystřídal spoluhráč Vratislav Lokvenc. Zároveň se dostavily i úspěchy na mezinárodním poli v podobě trojnásobné účasti Letenského klubu v základní skupině Ligy mistrů.


2001 - 2011

Po pěti titulech Sparty ji střídá na trůnu FC Slovan Liberec, pro který je to premiéra. Od té doby již Sparta nedokázala titul obhájit. Neznamená to však, že by další titul nezískala. Právě naopak hned v následující sezoně bere titul zpět do svých rokou. Sezona 2003/04 se zase stala nečekanou kořistí slezského klubu FC Baník Ostrava a způsobila v Ostravě fotbalovou horečku, která nepoznala na domácí scéně podobného příměru. Zachovala se z něj v Česku velmi známá hymna „Baníčku, my jsme s tebou".

Byla to opět Sparta, která po výpadku obhajujícího Baníku vystoupala na příčku nejvyšší. Náskok na druhou Slavii činil na konci sezony pohodlných 11 bodů. Ani herní náskok z tohoto ročníku však nestačil na obhajobu v další sezoně. Spíše naopak. Sparta si připsala nejhorší umístění v samostatné české lize, když skončila až pátá. Historicky druhý titul získal FC Slovan Liberec a potvrdil postavení mezi špičkou českých klubů na počátku třetího tisíciletí. Sezona 2006/07 pak znamenala jubilejní desátý titul v samostatné české lize pro tým AC Sparta Praha. Ta potvrdila titulový trend v sezonách končících lichým rokem. Takto končící sezony vyhrála 12x v řadě. Naposledy se jí to nepovedlo v roce 1983.

Soutěžní ročník 2007/08 znamenal historickou sezonu pro SK Slavia Praha. Zisk titulu po dvanácti letech byl doprovozen postupem do základní skupiny Ligy mistrů. To se doposud povedlo jen Spartě, která postoupila celkem osmkrát. Následovala obhajoba titulu pro Slavii (po 66 letech), ale později se dostavily finanční problémy, kdy hrozil dokonce konkurz či krach slavného českého klubu.

Svůj 35. titul získala AC Sparta Praha v sezoně 2009/10. Soutěž vyhrála o pouhý bod před druhým Jabloncem i přes čtrnáct remízových výsledků během třiceti kol. Zatím posledními mistry 1. Gambrinus ligy se stali fotbalisté FC Viktoria Plzeň. Pro tento západočeský klub to byl největší úspěch v historii a premiérový titul. Rozhodli o něm v předposledním kole, když výhrou 3-1 nad Baníkem Ostrava získali nedostižný náskok čtyř bodů na tým AC Sparta Praha.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one