FC Porto (Portugalsky: Futebol Clube do Porto) je profesionální portugalský fotbalový klub sídlící ve městě Porto. Momentálně působí v nejvyšší portugalské soutěži Liga Zon Sagres. V této soutěži je s 25 mistrovskými tituly historicky druhým nejúspěšnějším klubem. Klub byl založen 28. září 1893 jako první z tak zvané "Três Grandes" (Velké trojky), čili FCP, Benifica a Sporting CP. Tyto dva kluby jsou zároveň jeho největšími rivaly. Mezi příznivci je klub známý pod přezdívkami Portistas („Porťané") nebo Dragões (Draci).

V počtu získaných trofejí můžeme Porto označit za nejúspěšnější portugalský klub. V mezinárodních soutěžích získal dosud 7 trofejí. Ligu mistrů vyhrál 2x v letech 1987 a 2004, dále triumfoval i v Poháru UEFA/Evropské lize (2x) a Interkontinentálním poháru (taktéž 2x). Jednou zvítězil i v Evropském Superpoháru. Na domácí půdě sesbíral včetně sezony 2010/11 celkem 63 trofejí ze tří nejvýznamnějších soutěží (liga, pohár, superpohár).

V době velkých úspěchů v letech 2002 - 2004 trénoval klub slavný kouč José Mourinho a hrály v něm takové hvězdy jako jsou Deco, Ricardo Carvalho, Paulo Ferreira, Maniche a další. V současnosti jsou největšími oporami klubu Cristian Rodríguez, Hulk nebo brankář Helton.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one