FC Bayern München (Bayern Mnichov) je německý (bavorský) fotbalový klub hrající německou Bundesligu, kterou 22 krát vyhrál. S dvěma vítězstvími v Interkontinentálním poháru, čtyřmi v Lize mistrů mistrů, jedním v poháru UEFA, jedním v Poháru vítězů pohárů a čtrnácti vítězstvími v Německém poháru, je Bayern Mnichov nejslavnější německý klub. Bayern je se svými 140 000 členy třetí největší klub na světě, hned po Benfice a Barceloně FC. Bayern má také oddělení pro šachy, házenou, košíkovou, gymnastiku, kuželky a stolní tenis.

Historie

FC Bayern Mnichov byl založen 27.2. 1900 členy Mnichovského gymnastického klubu. Klub hrál svá první utkání v oblastní Bavorské lize. První úspěch přišel v roce 1926, kdy FCB vyhrál mistrovství jižního Německa, úspěch opakoval o dva roky později. První národní trofej FCB získal v roce 1932, když v rozhodujícím zápasem ligového ročníku porazil Eintracht Frankfurt 2-0. Příchod Hitlerova režimu dal náhlý konec vývoji Bayern. Prezident a trenér, kteří byli oba židovského původu, opustili říši. V příštích letech se proto Bayern přezdívalo Klub Žida.

Po válce se Bayern stal členem jižní konference německé první divize - Oberliga Süd. Klub již patřil mezi lepší týmy, ale koncem padesátých let přišly finanční potíže. Továrník Roland Endler poskytoval Bayern velké množství finančních prostředků a byl odměněn čtyřmi lety u kormidla klubu. V roce 1963 se všechny Oberligy spojily do jedné národní soutěže, Bundesligy. Do základní sestavy se začaly prosazovat mladé talenty jako Franz Beckenbauer, Gerd Müller nebo Sepp Maier, kteří se poté staly největšími hvězdami klubu.

V první bundesligové sezoně FCB skončil třetí a vyhrál Německý pohár. Kvalifikoval se do Poháru vítězů pohárů, který vyhrál v následujícím roce. V dramatickém finále proti skotskému Glasgow Rangers skóroval v prodloužení Franz Roth a FCB mohl slavit vítězství 1-0. V roce 1967 převzal tým kouč Branko Zebec a FC Bayern získal svůj první double.

V roce 1970 převzal tým kouč Udo Lattek. Po získání poháru v jeho první sezoně vedl Bayern k jejich třetímu ligovému titulu. Rozhodující zápas sezony 1971-1972 proti FC Schalke 04 byl první zápas hrající se na novém Olympijském stadionu a byl zároveň první živě vysílaný zápas bundesligové historie. Bayern zametl s Schalke 5-1 a mohl slavit vítězství, ale i rekordy, které klub během ročníku vytvořil. Mnichov vyhrál další dva ligové ročníky, ale vrchol nastal v roce 1974, kdy ve finále PMEZ (dnes liga mistrů) porazil Bayern Atlético Madrid 4-0. V následující sezoně Bayern obhájil vítězství v lize mistrů proti Leeds United AFC. O rok později v Glasgowě FCB porazil ve finále AS Saint-Étienne a stal se tak třetím klubem, který dokázal vyhrát ligu mistrů ve třech po sobě jdoucích ročnících. Poslední trofej získaná v této éře bylo vítězství v Interkontinentálním poháru. Ve finále bylo poraženo Cruzeiro Esporte Clube.


Osmdesátá léta byla obdobím velkých změn ve vedení a finančních potíží. V Německu se sice Bayern relativně dařilo, ale v Evropě se klub neprosazoval. Úspěch na evropském poli se dostavil až v roce 1996 v poháru UEFA, když ve finále podlehli Bayern Bordeaux.

Od roku 1998 až do roku 2004 byl FC Bayern trénován Ottmarem Hitzfeldem, který se stal nejúspěšnějším trenérem Bayern všech dob. V Hitzfeldově první sezoně Bayern vyhrál Bundesligu a byl blízko triumfu v Lize mistrů, kde však podlehl Manchesteru United 2-1. V roce 2001 FC Bayern vyhrál třetí ligový titul po sobě a po pětadvaceti letech triumfoval v Lize mistrů. Tentokrát ve finále došlo až na penalty, kde byl lepší Mnichov. V sezoně 2001-2002 FCB také vyhrál svůj druhý Interkontinentální pohár.

V sezoně 2005-2006 se Bayern stěhoval do nové Allianz Areny, o kterou se dělí s TSV 1860 München. V ligovém ročníku 2006-2007 skončil FC Bayern až čtvrtý, a proto nastaly obrovské změny v kádru. Odešly například hvězdy jako Owen Hargreaves, Claudio Pizzaro nebo Roy Makaay a přišli skvělí fotbalisté jako Luca Toni, Miroslav Klose a Franck Ribéry. Velké nákupy se vyplatily a Bayern dominovali následujícímu ročníku Bundesligy, vyhráli německý pohár a v poháru UEFA zastavil Bayern až pozdější vítěz Zenit Petrohrad.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one