AC Milan, oficiálním názvem Associazione Calcio Milan, je milánský fotbalový klub, který se účastní italské Serie A. Hrají v dresech s červeno černými pruhy a černými šortkami, kvůli čemuž mají přezdívkurossoneri („červeno-černí"). Po Juventusu je to druhý nejúspěšnější italský klub. AC vyhrál 18× Sérii A a 5× italský pohár. Klub se také může pyšnit sedmi tituly v Lize mistrů.

Historie

Klub byl založen jako fotbalový a kriketový klub 16. prosince 1899 britskými přistěhovalci Alfredem Edwardsem a Herbertem Kilpinem, kteří pocházeli z Nottinghamu. Na počest své rodné země klub pojmenoval dle anglických gramatických pravidel Milan, nikoliv Milano. To mu činilo obtíže především během nastoleného fašistického režimu. Milan vyhrál první Italské mistrovství v roce 1901 a následně pak v letech 1906 a 1907. V roce 1908 došlo ke sporům týkajících se podpisu smluv se zahraničními hráči. Zastánci tohoto záměru se proto odpojili a založili svůj vlastní klub - dodnes největšího rivala - FC Internazionale Milano. Následkem toho byla výsledková deprese doprovázená titulovou impotencí fotbalistů Milanu, která trvala, zatímco si Inter vesele sbíral tituly, až do roku 1951.

V padesátých letech se Milan vrátil na špičku italského fotbalu vedený švédským hvězdným triem Gunnarem Grenem, Gunnarem Nordahlem a Nilsem Liedholmem. V roce 1963 Milan získal první kontinentální trofej po skalpu Benfiky ve finále Poháru mistrů evropských zemí. O šest let později dokázal úspěch zopakovat a následoval ho i Interkontinentální pohár (v roce 1963 nestačil na Santos).

Poté, co odešel do výslužby Gianni Rivera v roce 1979, se Milan dostal do menšího útlumu, který vyvrcholil v roce 1980skandálem Totonero. Následkem toho byl Milan za trest přeřazen do Serie B, ve které se objevil poprvé v historii. Ve skandálu šlo především o uplácení hráčů a funkcionářů za účelem zisku peněz ze sázek. Klub se okamžitě vrátil, ale o rok později byl znovu přeřazen do Serie B a dostal se odtud definitivně až v roce 1982.

To samozřejmě přineslo neblahý účinek na klub jako marketingový subjekt. Klub byl na pokraji bankrotu, ale díky injekci obrovské sumy peněz klub zachránil podnikatel a budoucí předseda italské vlády Silvio Berlusconi. Na trenérský post byl dosazen Arrigo Sacchi a podepsáno hvězdné holandské trio Ruud Gullit, Marco van Basten a Frank Rijkaard. To byl počátek patrně nejúspěšnější éry v dějinách AC Milan. V této éře vyhrál klub osm domácích titulů, jednou Coppu Italia, pětkrát Supercoppu Italiana, pětkrát PMEZ či Ligu mistrů, pětkrát Evropský superpohár, dvakrát Interkontinentální pohár a jednou Mistrovství světa klubů. Tento tým byl zvolen nejlepším klubem v historii v celosvětovém hlasování odborníků vedených magazínem World Soccer. To už bylo patrně po vrcholu, který tým dosáhl v roce 1994 ve finále Ligy mistrů proti Barceloně. Po menším dvouletém útlumu v roce 1999 doprovodili hráči oslavy 100. výročí klubu ziskem 16. titulu.

V roce 2006 byl klub namočen do skandálu Calciopoli, kde bylo pět týmů obviněno z ovlivňování nasazování rozhodčích k jednotlivým zápasům. Policejní vyšetřování, ale nedokázalo jakékoliv spojení manažerů AC Milán s touto aférou. Federace FIGC poté rozhodla, že nejsou dostatečné důkazy na stíhání místopředsedy Adriana Gallianiho. V důsledku toho byl Milan nejdříve potrestán odečtem 15 bodů a zákazem startu v Lize mistrů, po odvolání byl ale trest snížen pouze na 8 bodů a účast v Lize mistrů pro sezónu 2006/07 byla nakonec povolena. Poté Milan tento ročník Ligy mistrů ovládl a získal sedmý evropský titul. Po skandálu Calciopoli vyhrál čtyřikrát za sebou Scudetto rival Inter. Nicméně v sezóně 2010/11 dali dohromady natolik silné mužstvo s hráči jako Zlatan Ibrahimović, Robinho nebo Alexandre Pato, že dokázal přerušit nadvládu Interu a po 7 letech získat opět v pořadí 18. titul.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one