Vznikla nová stránka na Facebook.com váš lajk pomůže reklamě stránek - To se mi líbí - Děkuji
Fotbalista stoleti - !!! ZDE !!!
!!! PROBÍHÁ AKTUALIZACE .... !!!

Mistrovství světa ve fotbale 1958, Švédsko

(Zajímavé informace o celém turnaji až po záznam finálového duelu)

Vznikla Varšavská smlouva a EHS, odstoupil Winston Churchill, padl Perón a stalinský kult, zemřel Einstein, James Dean a Zápotocký, SSSR krvavě potlačil maďarské povstání, bojovalo se o Suez a Amerikou zněl rock´n´roll. Fotbal se stal světovým fenoménem, vznikla UEFA, na popud francouzského sportovního deníku L´Equipe PMEZ, Santiago Bernabeu skoupil zahraniční hvězdy pro Real Madrid a ten vyhrál první tři ročníky této soutěže. Mistrovství světa v kopané se bude hrát ve Švédsku a bude ho poprvé prostřednictvím Eurovize přenášet televize do členských států.

O dějišti šampionátu rozhodl kongres v Rio de Janieru 22.6.1950, uzávěrka přihlášek byla k 31.3.1956. Přihlásilo se 55 týmů, 48 z nich (11 úplně poprvé) se zúčastnilo kvalifikace. Ta byla vylosována v Curychu 27.5.1957. V Evropě byly poprvé týmy losovány podle jejich síly, nikoli geograficky, proto došlo jen k jednomu překvapení, Severní Irsko vyřadilo Itálii. Skotsko celkem očekávaně vyřadilo Španělsko, které mělo nejlepší kluby v Evropě, ale prim v nich hráli zahraniční hráči. V Jižní Americe postoupili podle očekávání Brazilci a Argentinci, Paraguay překvapivě vyřadila Uruguay. V asijské a africké skupině se díky krizi na Blízkém Východě postupně odhlašovali všichni soupeři Izraele, takže to vypadalo, že ten postoupí na MS bez boje. Zasáhla FIFA, vylosovala z evropských týmů na druhých místech Wales, který Izrael vyřadil. Na MS tak postoupily všechny čtyři týmy Velké Británie.

Soutěže se zúčastnilo i Československo. Po výbuchu na předchozím MS si zřejmě generalita KSČ setřela máslo na hlavě a uvědomila si, že socialismus lze propagovat i prostřednictvím sportu. Ale jen málo lidí se zkušenostmi z velkého fotbalu se dostalo k rozhodování, přednost stále měli prověření soudruzi. Bylo vytvořeno nové fotbalové vedení, metodici (ve Slavii například bývalý vedoucí nádraží Vršovice, který neměl s fotbalem nic společného) vytvářeli tréninkové plány a učili trenéry, jak trénovat a hrát, byl zrušen systém vyzývacích zápasů, které rozhodovaly o postupech a sestupech, znovu se zavedly registrace hráčů, vznikl nový přestupní řád, hráči si mohli vybrat, jestli budou hrát v místě bydliště nebo zaměstnání.

Trenérem reprezentace je jmenován Antonín Rýgr, který jako hráč prošel Admirou, Kladnem, Olomoucí a končil ve Spartě, kde se z něj stal hrající trenér a v roce 1955 pouze trenér. Po MS jsme v roce 1954 sehráli na podzim jediný zápas, prohráli 1:4 v Budapešti s Maďary, ale v roce 1955 bylo už utkání pět, v roce 1956 dokonce deset, včetně vítězství nad skvělými Maďary na Népstadionu 4:2 a slavného zájezdu do Jižní Ameriky, kde se nám před 103 000 diváky na Maracaná podařilo porazit Brazílii 1:0. Naše mužstvo bylo připraveno na kvalifikace dobře. Kostru tvořili brankář Dolejší ze Slávie, kterého občas střídá trnavský Stacho, obránci Hertl a Hledík ze Sparty spolu s Ladislavem Novákem z Dukly, záložníci Pluskal a Masopust z Dukly a útočníci Moravčík a Molnár ze Slovanu Bratislava, Pazdera a Kraus ze Sparty, Borovička z Dukly a Feureisl ze Slavie Karlovy Vary. Rýgr se stává v roce 1956 trenérem Slavie, v reprezentaci s ním spolupracuje trenér Dukly Karel Kolský.

V kvalifikaci nás čeká Wales, tým složený z profesionálů hrajících v Anglii v čele s bratry Charlesovými (John dokonce hraje v turínském Juventusu) a NDR, nové mužstvo nového státu, které se stejně jako jeho západní soused prezentovalo tvrdou nesmlouvavou hrou plnou disciplíny a houževnatosti. Zahájili jsme sice prohrou v Cardiffu s Walesem 0:1, ale za tři týdny jsme v Praze Velšanům vše vrátili, 2:0. Mužstvo NDR nám nahrálo tím, že porazilo doma Wales, při výhře a remíze s NDR tedy budeme postupovat. První utkání se hraje v Brně, zranění vyřazují ze hry Hledíka a Moravčíka, Borovička nedá penaltu a v poločase prohráváme 0:1. Pak Němci podcení centr Gajdoše a Kraus pohodlně skóruje. Je nařízena druhá penalta proti NDR, míč si staví Procházka a nedá. Zbývá 5 minut a stav je stále 1:1. Pak se ale trefí Vlasta Bubník a Molnár a vyhráváme 3:1. V Lipsku vítězíme bez problémů 4:1 a postupujeme do Švédska.

Na začátku roku 1958 už mužstvo vede pouze Kolský. Má problém s nominací na MS, Hledík, který hrál stabilně v obraně ohlásil tzv. brigádnický přestup ze Sparty do Hradce Králové, ovšem pracovat má v Žacléři, Sparta protestuje a ústřední sekce její protest uzná, chybu v přestupním řádu řeší zrušením brigádnických přestupů, ale Hledík rok nehraje a je vyřazen z reprezentace. Těžce zranění jsou Bubník, Kačáni, Lála, lehce Čadek, Buberník a Kraus. Kolský smí nominovat jen 18 hráčů, kteří odjedou do Švédska, další čtyři budou čekat doma. Znovu šetříme na nesprávném místě, stejně jako v roce 1938 ve Švýcarsku. Černý Petr zůstává Moravčíkovi, Schererovi, Schroifovi a Šafránkovi, do Švédska jedou brankáři Dolejší a Stacho, obránci Hertl, G. Mráz, Čadek, Novák a Popluhár, záložníci Pluskal, Masopust a Buberník a útočníci Hovorka, Dvořák, Borovička, Gajdoš, Feureisl, Molnár, Zikán a Kraus.

Systém MS se opět změnil, ale k lepšímu. Znovu hrály čtyři týmy ve čtyřech skupinách, ale tentokrát už každý s každým, nerozhodné zápasy se neprodlužovaly. Nejlepší dva z každé skupiny postupovali do čtvrtfinále, pokud týmy na druhém a třetím místě měly stejný počet bodů, nerozhodovalo skóre, ale hrálo se dodatečné utkání. Dále se už hrálo vyřazovacím způsobem. Týmy nebyly nasazeny, do každé skupiny se 8.2.1958 ve Stockholmu losovalo jedno mužstvo z Británie, jedno z Ameriky, jedno ze západní a jedno z východní Evropy. Pro Anglii se stala noční můrou skupina s obhájcem bronzu zpřed čtyř let Rakouskem a podle expertů nejlepšími týmy světa Brazílií a SSSR. Brazilci přijeli do Evropy už měsíc před začátkem mistrovství, přivezli s sebou celý realizační tým včetně dvou masérů a psychologa, nechtěli nic ponechat náhodě.

V první skupině byli favoritem Němci, o druhém postupujícím se mělo rozhodnout mezi našimi a Argentinci, mužstvo Severního Irska mělo být do počtu. S tím také nastupovali naši do prvního zápasu, Karel Kolský o nich nevěděl nic, dokonce si naše vedení pletlo Severní Irsko se svobodným Irskem. Irové měli prý naopak nafilmovány naše poslední zápasy a pečlivě je studovali. Snad aby je zmátl, Kolský postavil na místo pravého obránce Mráze a stabilního pravého obránce Hertla na levou spojku. Zmateni byli ale naši útočníci, kteří si neporadili s tvrdou nesmlouvavou obranou Irů, v záloze dominoval Blanchflower, který má také zásluhu na jediném gólu utkání, který vstřelil Cush. Němci si v druhém utkání poradili s Argentinou.

Ve druhém utkání naši nastoupili proti SRN se čtyřmi změnami. Vynucená byla v obraně, Čadkovi se obnovilo zranění a nastoupil místo něj debutující Popluhár. V útoku nahradili Borovičku, Hertla a Krause Feureisl, Molnár a Zikán. Našich pět útočníků mělo dohromady do té doby nastřádáno 24 reprezentačních zápasů, ale obhájce titulu se nelekli. Utkání začíná náporem Němců, ale naše obrana zastavuje všechny akce v dostatečné vzdálenosti od naší branky. Pak se začínáme osmělovat i my, ve 24. minutě vystihne Zikán malou domů, obchází brankáře Herkenratha, ten ho srazí a rozhodčí Ellis je nucen písknout penaltu. Jistě ji promění Milan Dvořák a vedeme 1:0. Ve 42. minutě unikne po pravém křídle Hovorka, posílá prudký centr do šestnáctky, ve skrumáži se nejlépe zorientuje Zikán a levačkou posílá míč do sítě, 2:0. V poločase vedeme o dva góly, ale ve druhé půli nastupuje zcela jiné německé mužstvo. Švédský Dagens Nyheter k tomu napsal: „To nepřišli hrát lidé, to přijel parní válec; srovnal každého a všechno, co mu stálo v cestě." K zarputilosti a bojovnosti přidali Němci brutalitu, kterou jim rozhodčí toleruje. Zraněni jsou Feureisl, Molnár, Zikán, jsme zatlačeni do obrany. Ve vzdušném souboji chytí Dolejší míč, ale Schäffer ho narempluje tak, že padá i s míčem do branky. Míč naštěstí zůstává před brankovou čarou, Ellis píská, k překvapení všech nikoli faul, ale branku, 2:1. Další zranění, Pluskal jen statuje na pravém křídle, na jeho místo v záloze se stahuje Dvořák, nejsme schopni zabránit Rahnovi ve vyrovnání a utkání končí nerozhodně 2:2. Argentinci porazí Severní Irsko a vidí se ve čtvrtfinále.

Nastávají velké kalkulace, Němcům stačí k postupu remíza s Iry, nejhůř jsou na tom naši, kterým ani vítězství nad Argentinou nezajišťuje postup. Navíc znovu musíme improvizovat se sestavou, Pluskalovo zranění ho vyřazuje z dalších bojů, do zálohy Kolský stahuje z útoku Dvořáka a na jeho místo staví Borovičku. Hrajeme zodpovědně, klidně a s přehledem ve všech řadách, sebevědomé Argentince lehce přehráváme a do půle vedeme 3:0 brankami Dvořáka, Zikána a Hovorky. Pak sice snižuje Corbatta z penalty na 1:3, ale náš koncert pokračuje, nejdříve se prosadí Feureisl a pak obě rychlonohá křídla Zikán a Hovorka. Vítězíme 6:1, Argentině uštědřujeme nejvyšší porážku v historii MS, ale ani to nám nestačí k přímému postupu, v Malmö remizují Němci s Iry 2:2 a čeká nás rozhodující zápas s Iry o postup.

Nemůže nastoupit Hovorka, zpět ze zálohy do útoku se stěhuje Dvořák, v záloze nastupuje poprvé Buberník. Je nervózní, hodně kazí a v prodloužení se nechá za protesty vyloučit. Nezačínáme ale špatně, díky Zikánovi vedeme 1:0, pak McParland vyrovná, do konce normální hrací doby se skóre nezmění. Ale hrajeme víceméně v deseti, zraněný Feureisl jen statuje na křídle. V prodloužení dostáváme další gól od McParlanda a po Buberníkově vyloučení už nemáme dostatek sil vyrovnat. Karel Kolský komentoval naši účast na MS takto: „Měli jsme hodně smůly. A pak - v každém zápase jsme měli zraněné hráče, soupeři hráli moc tvrdě. Při troše štěstí a objektivitě rozhodčích jsme mohli hrát v semifinále." Po prvním utkání Kolský vyřadil Hertla a Krause, kteří ho zklamali, pro zranění vypadl Čadek, ve druhém utkání se zranil Pluskal, ve třetím Hovorka. Na soupisce před posledním utkáním zbýval jen brankář Stacho a útočník Gajdoš. Znovu se vymstila šetrnost našeho svazu, se čtyřmi hráči, kteří zůstali doma, bychom měli rozhodně větší šance.

Ve druhé skupině se očekával velký boj, nikdo nebyl vyloženým favoritem ani outsiderem. Jugoslávci nejprve remizovali se Skoty a Francie vysoko porazila Paraguay, když se trefili všichni její útočníci, Fontaine dokonce třikrát. Pak ale slavili Jugoslávci úspěch se svou rychlou, přímočarou kopanou a porazili Francouze a Paraguay zdolala Skoty, kteří byli největším zklamáním šampionátu, kromě nadměrné tvrdosti nepředvedli vůbec nic. V rozhodujících zápasech porazila Francie Skoty a Jugoislávcům stačila k postupu remíza s Paraguayí.

Velký zájem byl o třetí skupinu, v které startovali domácí Švédi. Měli nejstarší tým na šampionátu, ale právě zkušeností Grena, Hamrina, Parlinga nebo Liedholma dokázal anglický trenér Raynor využít. Poradili si s Mexikem 3:0, Maďarskem 2:1 a do posledního zápasu ve skupině mohli nastoupit s rezervní sestavou. Ta pouze remizovala s Walesem a zkřížila tím plány Maďarů. Wales zremizoval všechny své zápasy, měl tak 3 body, stejně jako Maďaři. O postupujícím tedy musel rozhodnout další zápas. Maďarům, i když měli v sestavě několik hráčů, kteří získali stříbro na předchozím MS, chyběly největší hvězdy Puskás a Kocsis, ze hry se vytratil týmový duch a ve Švédsku byli jen odvarem slavného týmu začátku 50. let. V rozhodujícím utkání je Wales přehrál a zaslouženě postoupil do čtvrtfinále.

Poměr sil ve čtvrté skupině ovlivnila letecká katastrofa z 6. února. Mužstvo mistra Anglie Manchesteru United se vracelo z Bělehradu, kde hrálo utkání PMEZ, s mezipřistáním v Mnichově. Po dvou neúspěšných startech se letadlo ve sněhové vánici konečně vzneslo, ale 450 metrů za startovací dráhou se rozpadlo, vypukl obrovský požár, v němž zůstalo 21 lidí, další tři zemřeli později. Mezi mrtvými bylo osm hráčů Manchesteru včetně nejtalentovanějšího útočníka Anglie, Duncana Edwardse. Ani trenér SSSR, Kačalin, to neměl jednoduché. Z disciplinárních důvodů byl nucen krátce před MS vyloučit z nominace Strelcova, Tatušina a Ogoňkova, Strelcov byl přitom považován za jednoho z nejlepších světových útočníků.

Brazilci si v prvním zápase zatrénovali proti Rakousku a bez největších hvězd Garrinchy, Zita a Pelého zvítězili 3:0. Angličanům se nepodařilo zacelit mezery po hráčích Machesteru, trpěli nesehraností a úspěchem byly dvě branky Jašinově síti, ale Rusové dali stejný počet. Pak si poradili hráči SSSR s Rakouskem a Angličané remizovali s Brazílií 0:0. Byl to v podstatě jejich velký úspěch, jako jediné mužstvo dokázali s Brazilci remizovat a nedostat od nich ani gól. V posledním zápase ve skupině postavil trenér Feola už své hvězdy a Brazilci nedali Rusům šanci, jen díky Jašinovi v ruské brance byl na konci stav pouze 2:0. Angličané neporazili ani Rakousko, přesto získali tři body stejně jako SSSR a muselo se hrát další utkání. V něm Anglie prohrála a do čtvrtfinále postoupil SSSR.

Ve čtvrtfinále byly znevýhodněna mužstva, která hrála dodatečná utkání o postup ze skupin, po dvou dnech byla nucena sehrát další utkání, přičemž všechna tři mužstva musela cestovat do nových domovů. Francouzi excelovali proti Severnímu Irsku, v první půli byl sice stav jen 1:0, ale pak došly Irům síly a ve druhém poločasu se prý dostali na soupeřovu polovinu pouze třikrát, při rozehrání po obdržené brance. Od potupné porážky je zachránil brankář Harry Gregg, který přežil mnichovskou tragédii bez zranění.

Brazilci nastupovali jako velcí favorité proti Walesu, kterému navíc chyběl pro zranění John Charles. Ale Velšané se vzepjali k velkému výkonu, skvěle chytal Kelsey z Arsenalu, šanci měl Jones (hráč Spurs, kterého zabil v roce 1966 blesk). Až v 73. minutě Didi nahrál Pelému, ten přelstil dva obránce i brankáře Kelseye a na prsou donesl míč do sítě. Brazilci zvítězili hubeně 1:0, ale dostali se do semifinále.

Jugoslávcům v zápase proti Němcům chyběly největší opory, Beara v brance a Šekularac v útoku, přesto byli v utkání lepším týmem a vytvořili si spoustu šancí. Neproměnili ale ani jednu a protože se trefil tank v útoku Němců Rahn, postupovali Němci. K utkání řekl trenér Jugoslávců Tirnanič: „Umřeme na krásu. Mít takovou převahu a nedat gól, to je případ pro psychiatra." V posledním čtvrtfinálovém zápase vyřadili domácí Švédové Rusy 2:0, ani Jašin nic nezmohl proti švédským legionářům z Itálie.

Předčasným finále byl semifinálový zápas Brazilců s Francií. Obě mužstva hrála chytrý technický a ofenzivní fotbal a jejich utkání bylo rozhodně nejlepším na celém mistrovství. Už ve druhé minutě unikl po pravém křídle Garrincha a Vavá se nemýlil. Brazilci vedli 1:0, ale dlouho se z vedení neradovali, Kopa uvolnil Fontaina a v 9. minutě dostal Gilmar svůj první gól na MS. Před koncem poločasu se srazil Pelé s Jonquetem, ten se zranil a zbytek zápasu statoval na křídle (ještě dlouho nebude možné na MS střídat). Ve druhém poločase ve francouzské záloze chyběl a pro Pelého nebylo problémem přidat další góly.

Druhý zápas nesliboval takovou podívanou, ale hráli v něm domácí, Ullevi stadión v Göteborgu byl vyprodán. Švédové nezačali dobře, byli nervózní, a tak se vedení ujali Němci, trefil se Uwe Seeler. Pak ale začali přebírat otěže zápasu Švédové, Skoglundovi se podařilo ještě v prvním poločasu vyrovnat, na začátku druhé půle se ujali vedení, které těsně před koncem ještě zvýšili. Maďarský rozhodčí Zsolt netoleroval Němcům jejich brutální hru a v závěru utkání jim vyloučil Juskowiaka.

Do utkání o třetí místo nastoupili Němci s pěti náhradníky, ale na jejich hře to nebylo poznat, spíše naopak. Pustili se do Francouzů s vervou, měli však smůlu, že v dresu s galským kohoutem hráli Kopa a střelecky disponovaný Fontaine. Tomu se podařilo v tomto utkání vstřelit 4 góly, celý zápas byl oslavou útočné kopané, o čemž svědčí i výsledek 6:3. Francouzi dosáhli na MS svého největšího úspěchu, Fontaine se stal nejlepším střelcem turnaje, jeho 13 gólů v šesti zápasech asi sotva někdo překoná.

Před finálovým zápasem nedával Švédům nikdo šanci, ani sami hráči nepočítali, že by mohli Brazilcům vzdorovat, chtěli jen sehrát důstojné finále. A to se jim rozhodně podařilo. Dokonce se ujali vedení, Brazilci poprvé prohrávali, ale neznervózněli. Neplatila slova trenéra Švédů Raynora: „Dostanou-li Brazilci gól dřív než my, ztratí hlavu", brazilský psycholog odvedl dobrou práci. Dvěma Vavovými góly po přihrávkách Garrinchy už do poločasu otočili skóre. O přestávce řekl trenér Feola hráčům: „Tento zápas vyhrajeme a pohár přivezeme do Brazílie, pokud ovšem neprohrajeme." Na nechápavé pohledy odpověděl: „Švédové už nás porazit nedokáží. Prohrát si to můžeme jen sami." Švédové se ale nevzdávali, jejich snažení ale ukončil Pelé. Zpracoval zády k brance dlouhou přihrávku Niltona Santose, otočil se a vystřelil. Svensson ve švédské brance byl bezmocný. Další branku přidal Zagalo, Simonssonovi se podařilo snížit, ale v poslední minutě uzavřel hlavou skóre znovu Pelé. Brazilci zvítězili 5:2 a stali se poprvé mistry světa. Kapitánovi Brazilců Bellinimu předával sošku Zlaté Niké předseda FIFA Arthur Drewry se slovy: „Na toto mistrovství budeme vzpomínat s radostí. Ve finále jsme viděli skvělou ukázku moderního fotbalu. Brazílie je skvělým, přímo zázračným mistrem světa!"

Co ho vedlo k tomuto tvrzení? Brazilci se poučili z předchozího mistrovství, Vicente Feola studoval především hru Maďarů a ti ho inspirovali k novému hernímu systému 4-2-4, který později od Brazilců přebrala ostatní mužstva. Pak hledal na jednotlivé posty správné hráče. Základem byla záloha, kam našel Didiho jako režiséra mužstva, jemuž pomáhal Zito. V útoku měl rychlá technická křídla Garrinchu a Zagala a průbojné technicky zdatné vnitřní útočníky. Našel je v Pelém a Vavovi, Pelé dal na mistrovství 6 a Vavá 5 branek. Do pohyblivé, elastické obrany postavil Djalmu a Niltona Santosy, Belliniho a Orlanda, za nimi byl v brance spolehlivý Gilmar. Feola dokázal zkrotit jihoamerický temperament, ale přesto hráčům ponechal dost volnosti, aby mohli předvádět své míčové kouzelnictví a klamání tělem. Díky Feolovi se neprosadily všechny obranářské systémy, o které se snažily především evropské týmy, a zvítězil útočný fotbal.